65.5k views
3 votes
Help help help help help

Help help help help help-example-1
User Dbb
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Toothpaste

Smiles = $0.215 per ounce

Tartar Free = $0.2075 per ounce

Bright = $0.19875 per ounce

I will buy Bright because it is the cheapest.

Sunscreen Lotion

Bronze Smart = $0.23625 per ounce

Ray Block = $0.25 per ounce

Healthy Glow = $0.3725 per ounce

I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.

Deodorant

Fresh = $0.29875 per ounce

Clean Scent = $0.259 per ounce

Spring = $0.24833333333 per ounce

I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.

Explanation:

divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce

Have a nice day! :-)

User Patrick Spettel
by
7.3k points