11.6k views
2 votes
A 32 ounce bag of brown rice costs $3.49 cents. What is the price per ounce? ( be sure to round to the nearest cent - or the hundredths place)

User ChrisV
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

9.2

Explanation:

When you divided 32 by 3.49 you get 9.16905444126. Look at the second number after the decimal you see that it's bigger than 5, so you round the number before that up.

When you round 2 up, it goes to 2. So your answer is 9.2

User Takayuki Sato
by
5.0k points