111k views
3 votes
A store sells 4 T-shirts for $38.84. What is the unit cost per T-shirt?

2 Answers

3 votes

Answer:

$9.71

Explanation:

If four T-shirts cost $38.84, then we need to divide that by 4.

38.84 divided by 4 is 9.71.

Therefore the cost of one T-shirt is $9.71.

User Anton Tarasenko
by
5.9k points
3 votes

Answer:

9.71 dollars per tshirt

Explanation:

User Kelvin Barsana
by
5.5k points