169k views
2 votes
The cost for each person to eat for one week is $100. Find the total

cost for a family of five to eat for one week.

User Chrislusf
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

500

Explanation:

easy 5 x 100 =500 and 5 family members = 100 each so for one weak of each family member will be 500

User Emiel Zuurbier
by
4.3k points