89.3k views
5 votes
Find the unit price of 48 golf balls for $38.97. Round your answer to the nearest cent if necessary.

User Tiger Peng
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

unit price is $0.81 cents

Explanation:

To find the unit price we have to divide the total price by the number of golf balls.

38.97 ÷ 48=.811875 rounded to the nearest cent .81

User Georgann
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories