menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit price of 10yds of lace for $10.50. Round your answer to the nearest cent if necessary.
asked
Apr 23, 2022
63.9k
views
2
votes
Find the unit price of 10yds of lace for $10.50. Round your answer to the nearest cent if necessary.
Mathematics
college
Jenthe
asked
by
Jenthe
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
The answer is $1.05
Explanation:
$10.50÷10=$1.05
Milan Velebit
answered
Apr 28, 2022
by
Milan Velebit
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 5, 2024
143k
views
A garden is in the shape of a right triangle. One leg is 10yds and the longest side is 17 yds. How long is the missing leg? Round to the nearest tenth. 14.5 13.2 13.7 13.9
Mahalie
asked
Jan 5, 2024
by
Mahalie
7.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
143k
views
asked
Mar 7, 2018
141k
views
How would you calculate the area and perimeter of 3yd 6yd 5yd 10yds
Joe Beda
asked
Mar 7, 2018
by
Joe Beda
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
141k
views
asked
Apr 4, 2021
201k
views
The perimeter of a rectangular pool is 180 yes. The length is 10yds more than the width. Find the length and the width of the pool
Peter Pointer
asked
Apr 4, 2021
by
Peter Pointer
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
201k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org