menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes cost $57. What is the price of each item?
asked
Dec 4, 2022
51.4k
views
4
votes
TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes
cost $57. What is the price of each item?
Mathematics
college
Valkirilov
asked
by
Valkirilov
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
dvd cost 36 dollars
casette costs 10.5 dollars
Ulrich Dohou
answered
Dec 9, 2022
by
Ulrich Dohou
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 27, 2024
233k
views
VHS outsold the technically superior Betamax videocassette format because ______. A) the recorders cost less B) VHS offered more tape space and could record longer programs C) more money was spent advertising
JustinTRoss
asked
Mar 27, 2024
by
JustinTRoss
8.3k
points
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
233k
views
asked
Dec 26, 2023
118k
views
Videocassette recorders _____. a. offered a low-quality playback b. enabled viewers to tape-record TV programs and play them back later c. were ruled illegal in federal court d. were a failure because
Sreeraj
asked
Dec 26, 2023
by
Sreeraj
8.6k
points
English
high-school
2
answers
20
votes
118k
views
asked
Jan 6, 2020
80.0k
views
Video Images is a distributor of DVDs. Quick-Disk Mart is a local retail outlet which sells blank and recorded DVDs. Quick-Disk Mart purchases tapes from Video Images at $3.00 per DVD. DVDs are shipped
Tarion
asked
Jan 6, 2020
by
Tarion
8.6k
points
Business
college
1
answer
4
votes
80.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org