51.4k views
4 votes
TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes

cost $57. What is the price of each item?

User Valkirilov
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

dvd cost 36 dollars

casette costs 10.5 dollars

TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes-example-1
TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes-example-2
TWO DVDs and one videocassette tape cost $72. One DVD and two videocassette tapes-example-3
User Ulrich Dohou
by
4.9k points