168k views
4 votes
3 burgers and 2 drinks cost $35.00

2 burgers and 1 drink cost $22.00
What is the cost of each item?​

User Sheeldotme
by
4.5k points

1 Answer

4 votes

9514 1404 393

Answer:

  • burger: $9
  • drink: $4

Explanation:

The two purchases can be described by ...

3b +2d = 35

2b +d = 22

Subtracting the first equation from twice the second, we get ...

2(2b +d) -(3b +2d) = 2(22) -(35)

b = 9 . . . . . . . . simplify

Then ...

2(9) +d = 22

d = 4 . . . . . . . . . subtract 18

A burger costs $9 and a drink costs $4.

User LeeG
by
5.1k points