128k views
0 votes
A 3 fl oz bottle of orange juice costs $21 and a 6 fl oz. bottle of orange juice

costs $36. Which is a better buy?

User ProNeticas
by
8.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

6floz bottle of orange juice.

Explanation:

21*2=42

$42 for 6floz of juice vs $36 for the same amount. 36 is the better deal!

User Jeevan Varughese
by
7.9k points
3 votes

Answer:

6 fl oz. bottle of orange juice

Explanation:

For the 6 fl oz bottle to be equal to the 3fl oz bottle prize, it would need to cost 42, but since it only costs 36$, it would be the better deal.

-kiniwih426

User Matteo Codogno
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories