menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 96- ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128- ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same? Explain your reasoning.
asked
Feb 12, 2022
50.3k
views
1
vote
A 96- ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128- ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same? Explain your reasoning.
Mathematics
high-school
Bhadresh Patel
asked
by
Bhadresh Patel
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
So first we divide $4.80 by 96 oz, which gives us the unit rate of $0.05 per ounce.
Take $0.05 x 128 oz and you’ll get $64.00.
Hope that was right! Good luck!
Jassinm
answered
Feb 18, 2022
by
Jassinm
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org