50.3k views
1 vote
A 96- ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128- ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same? Explain your reasoning.

1 Answer

6 votes
So first we divide $4.80 by 96 oz, which gives us the unit rate of $0.05 per ounce.

Take $0.05 x 128 oz and you’ll get $64.00.

Hope that was right! Good luck!
User Jassinm
by
4.5k points