24.8k views
2 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $38.94. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.​

2 Answers

4 votes

Answer:

6.49

Explanation:

Practice 1-2: Unit Rates (Level: Middle School)

Here, given the cost of 6 pairs pf gloves = $38.94

Now, the unit price = Price per unit of the given item

U =


(38.94)/(6) =6.49

User DuesserBaest
by
4.8k points
0 votes

Answer:

6.49

Explanation:

6 pairs of insulated gloves cost $38.94

That means 6 x (price of one glove) = 38.94

Let's say the price of on glove = x

The equation is :

6x = 38.94

x = 38.94 ÷ 6 (divide all sides by 6)

x = 6 + (2.94 ÷ 6) (Splitting numbers to multiples of 6)

x = 6 + 0.4 + ( 0.54 ÷ 6) (Splitting numbers to multiples of 6)

x = 6 + 0.4 + 0.09 (Adding all sums)

x = 6.49

Each pair of gloves cost 6.49

-Chetan K

User Nijat Aliyev
by
5.1k points