173k views
3 votes
Donna bought 5 bags of dog treats for $10.90. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.46 B. $2.73 C. $15.90 D. $2.18

1 Answer

7 votes

Answer: $2.18

Explanation:

You are trying to solve for the cost of one bag or unit cost. Take

the amount of money spent and divide it by the number of bags

purchased.

10.90 ÷ 5 = 2.18

User BadZen
by
7.4k points