145k views
1 vote
A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent

1 Answer

6 votes

Answer:

A, 0.29

Explanation:

Since 16 ounces cost 4.69, 1 ounce costs 4.69 divided by 16. This is roughly 0.29, which would then be A.

User Antoine Marques
by
5.6k points