150k views
2 votes
2 candy bars cost $0.98. At this rate, how much do 5 candy bars cost? The total cost for five candy bars is?

1 Answer

5 votes

Answer:

$2.45

Explanation:

First divide the cost by number of items. you shall get $0.49

Now multiply the cost of 1 candy bar into 5 and you shall get $2.45.

User DGolberg
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.