77.3k views
1 vote
Help me with this smart math people

Help me with this smart math people-example-1

2 Answers

5 votes

Answer:8.72

Explanation:

26.16/3=8.72

User Berker
by
4.8k points
0 votes

Answer:

Cost per pound = $8.72

Explanation:

Since Mrs. Thomas spent $26.16 for 3 pounds' worth of turkey, all you need to do is divide $26.16 by 3 to get the cost per pound.

$26.16 ÷ 3 pounds = $8.72 per pound of turkey

User Matt Goddard
by
4.8k points