Answer:8.72
Explanation:
26.16/3=8.72
Answer:
Cost per pound = $8.72
Since Mrs. Thomas spent $26.16 for 3 pounds' worth of turkey, all you need to do is divide $26.16 by 3 to get the cost per pound.
$26.16 ÷ 3 pounds = $8.72 per pound of turkey
5.2m questions
6.7m answers