159k views
2 votes
3 T-shirts cost $12. How
much will 50 T-shirts
cost?

User Adarsh V C
by
7.2k points

2 Answers

5 votes
The answer is 200
Reason: 12 divided by three equals 4 next you would multiply 4 times 50 equaling 200
User Ishuar
by
7.6k points
1 vote

Answer:

$200

Explanation:

First, find the unit rate:

12/3= 4

Then multiply:

4*50= 200

Hope this helps!

User Traktor
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories