Step-by-step explanation:
Solution,
Internal velocity =125km
= 125×1000
= 125000m
Time = 60min
=60×60
= 3600
Average velocity = ?
we have,
Av= iv/d
=125000/3600
=1250/36
=34.72ans
I hope it will be correct.
7.8m questions
10.5m answers