112k views
2 votes
There are 2 liters of soda left after a dass party. Naomi, Clarence, Bridgette, Tom, and Rosa are on the clean-up crew, and decide to split the soda equally. How much soda does each student get? Write your answer as a proper fraction or mixed number.​

User VinsanityL
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

400ml

Explanation:

1000ml = 1l

therfore, 2l = 2000ml

2000ml ÷ 5 = 400 ml

User Shakina
by
7.0k points