116k views
5 votes
Sue and Jenny kick a soccer ball at exactly the same time. Sue’s foot exerts a force of 75.9 N to the north. Jenny’s foot exerts a force o 105.8 N to the east. What is the magnitude of the resultant force on the ball?

1 Answer

2 votes

Answer:

Fr^2 = 75.9N+105.8N=181.7

Fr = 181.7N.

User BrianO
by
8.1k points