149k views
3 votes
A steel object of mass 30640kg has a volume of 4m^3. calculate it's density​

User Lev Landau
by
7.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

7660kg/m^3

Step-by-step explanation:

mass = m = 30640kg

volume = v = 4m^3

Density = m/v =30640kg/4m^3 =7660kg/m^3

User Tahir Alvi
by
7.2k points
6 votes

Answer:

density = 7660kg/m^3

Step-by-step explanation:

d=m/v

=30640/4

=7660

User Hamid Nasirloo
by
7.1k points