Answer:
6*10^14 s^-1
Step-by-step explanation:
F=?
wavelength=500*10^-9 m
speed of light=3*10^8 ms^-1
F=speed of light/wavelength
F=3*10^8 ms^-1/500*10^-9 m
F=6*10^14
7.8m questions
10.5m answers