menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
asked
May 5, 2022
59.7k
views
3
votes
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
Mathematics
high-school
Scott Tesler
asked
by
Scott Tesler
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
The unit price per pen is $0.14.
Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
Justin Kramer
answered
May 10, 2022
by
Justin Kramer
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org