menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
For a fund raiser selling extra large candy bars, Jim buys 8 candy bars for $20. What is the unit rate? (cost per candy bar) Answer: Jim pays ______$ per candy bar.
asked
Nov 22, 2022
46.6k
views
2
votes
For a fund raiser selling extra large candy bars, Jim buys 8 candy bars for $20. What is the unit rate? (cost per candy bar)
Answer: Jim pays ______$
per candy bar.
Mathematics
high-school
Timo Ernst
asked
by
Timo Ernst
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$2.50
Explanation:
2.5(8)=20
Johan Buret
answered
Nov 28, 2022
by
Johan Buret
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 3, 2021
93.6k
views
15% of $9 is ______$
Mostlyoxygen
asked
Aug 3, 2021
by
Mostlyoxygen
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
93.6k
views
asked
Aug 11, 2024
95.7k
views
Mrs. Davis packs candy bars into boxes for the members of the school band to sell as a fund-raiser. Each candy bar weights 6.25 ounces and the empty box weighs 3 ounces. If the function describes the total
Tony Bogdanov
asked
Aug 11, 2024
by
Tony Bogdanov
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
95.7k
views
asked
Aug 13, 2021
94.4k
views
Jayce and Rylee are selling candy bars for a school fund raiser. Rylee sold 84 candy bars and raised $210. If Jayce raised $70 how many candy bars did he sell?
Skierpage
asked
Aug 13, 2021
by
Skierpage
7.7k
points
Mathematics
college
2
answers
4
votes
94.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org