Explanation and Answer:
The volume of a Sphere in terms of radius
V=43πr3
V≈4.1888r3
in terms of surface area
V=A3/26π−−√
V≈0.09403A3/2
in terms of circumference
V=C36π2
V≈0.01689C3
7.8m questions
10.4m answers