234k views
5 votes
Rocket threw a bullet upward with a speed of 37.4 m/s. How fast is the bullet travelling when it is 69.9 m in the air?

1 Answer

4 votes

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

To find how fast the bullet is travelling you can use this formula :

Vf^2 = Vi^2 + 2ad

Vf^2 = 37.4^2 + 2 (-9.8)(69.9)

= 1398.76 -1370.04

= 28.72 m/s

Square this number

= 5.3591044027897

Therefore the bullet is travelling at 5.36 m/s when it is 69.9 m in the air.

Hope this helps! Best of luck <3

User Paul Designer
by
6.9k points