206k views
3 votes
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.

You can buy shampoo in a

5​-ounce

bottle for

​$3.69

or in a

15​-ounce

bottle for

​$9.49.

User Robintw
by
4.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

15 ounce bottle for $9.49

If you multiply the cost of the first bottle by 3 it would be $11.07

so you would get more shampoo for less money and it would last longer.

User Ofek Glick
by
5.5k points
2 votes

Answer:

15-ounce bottle for $9.49 beacuse it little cheaper than 5- ounce bottle cause it won't be finished quickly and if you are gonna buy 5- ounce bottle you have to buy another bottle cause it doesn't have much amount.

User Manfred Steiner
by
5.1k points