125k views
5 votes
A bucket contains 15.0 L of seawater. The density of seawater is 1.027 g/mL.

What is the mass of the seawater?

Report your answer using the correct amount of significant figures and the appropriate unit.

User Brennazoon
by
7.0k points

1 Answer

3 votes
D=m/V
1.027g/mL=m/15.0L
1.027g/mL(1000mL/L)=1027g/L=m/15.0L
m=1027g/L15.0L
m=15405g
User Boti
by
7.4k points