212k views
2 votes
A student sells wrapping paper for $5 per roll and sells 40 rolls. The cost to make the wrapping paper rolls is $3. What is the student’s profit from selling 40 rolls of wrapping paper? Show the math you used to reach this answer.

User TarekB
by
6.8k points

1 Answer

3 votes
40x5=200
3x40=120
200-120=80
User Anuj Tenani
by
7.2k points