67.9k views
3 votes
Boxes of fruit snacks are on sale at the grocery.The boxes are the same size.A family needs to purchase 24 boxes.3 boxes for $5 and 4 boxes for $6.

1.Which snacks should they purchase if they want to spend lesser amount?
2.How much money will they save?

1 Answer

3 votes

Answer:

count with your fingers

Explanation:

User Ambi
by
5.7k points