122k views
5 votes
The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per pound?

1 Answer

5 votes
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
User TheFastCat
by
4.9k points