29.8k views
3 votes
A store sells a package of 12 trading cards for $5.16. Explain how you can tell that the unit price per card is less than $1. What is the unit price per card

User Booji Boy
by
7.6k points

1 Answer

7 votes
if the unit price was $1 or more, the price would be $12 or more
User Bernie
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories