188k views
2 votes
If Johnny makes $20 in 2 hours, $50 in 4 hours, $70 in 6 hours and $100 in 8 hours, what is the unit rate he gets paid?

User Fojeeck
by
5.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$240 20hours

Explanation:

20+50+70+100 : 240

2h + 4h + 6h + 8h : 20hours

User Rafael Verger
by
6.7k points