230k views
0 votes
Walter needs 40 feet of cable to help secure the backyard tree house that he made for

his family. Store A sells the cable for $1.10 per foot. Store B sells the cable for $3.06 per
yard. From which store should Walter buy the cable and how much will he save by
buying it from that store?

1 Answer

4 votes

Answer:

Store B

$3.20

Explanation:

Store A:

$1.10(40)=$44

Store B:

first let's convert yards to feet

3ft=1yard

$3.06/3=$1.02 per foot

$1.02(40)=$40.80

You would save more by shopping at Store B

to find savings: Store A - Store B= $44-$40.80=$3.20

User Percutio
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories