83.4k views
3 votes
An online grocery store charges $0.10 per pound of produce for handling and delivery after

an annual membership cost of 75 dollars. If a customer does not pay for the membership, the
cost per pound of produce is $0.25.
How many pounds of produce do you have to buy for the membership to be worth it?

User Preet
by
8.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

They must buy 501 pounds of produce for the membership to be worth it.

Explanation:

You can solve this question by first finding the difference between $0.10 and $0.25.

With some simple subtraction (0.25-0.10) we can find that the difference is that a non-membership person would pay $0.15 per pound.

You then divide 75 by 0.15 to find the extra weight it would take for the produce to equal $75. You should get 500 pounds.

At 500 pounds, the price would be equal if you had a membership or not.

You then must add 1 pound to make it more favorable to have the membership.

At 501 pounds the person with the membership would pay $125.10 and the person without the membership would pay $125.25

User Rvinas
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories