3.4k views
1 vote
The gift shop sold 12
magnets for $24. What is
the unit price?

User Dave Clark
by
5.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$2

Explanation:

To find the unit price, divide the total price by the number of items. A unit price is a unit rate for one item.

24/12 = $2

User Dmitriy Sosunov
by
5.6k points
4 votes

Answer:

24÷12

12×2=24

they sold each magnet for $2

User GuillermoMP
by
6.2k points