219k views
3 votes
Five years ago, a house was purchased for 123,500. This year it was appraised at 185,000.

Question: Find the average rate of change. Then use it to estimate the value of the house in 7 years.

User Beercohol
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

The average rate of change is the "change in value over the change in time."


(185000-123500)/(5) = (61500)/(5) = 12300

The house has increased in value at an average rate of $12,300/year.

Assuming the same rate of change, in seven years the value will increase by 7x12300:


185000 + 7(12300) = 185000+ 86100 = 271100

The house should be worth about $271,100 in seven year from now.

User Tony J Huang
by
7.1k points