131k views
1 vote
A 12 ounce Pepsi costs $1.44. A 16 ounce Pepsi costs $2.24. Which is the better buy?

The answer choices are:
A. 12 ounce; $0.15 per ounce.
B. 16 ounce; $0.14 per ounce.
C. 12 ounce; $0.12 per ounce.
D. 16 ounce; $0.09 per ounce.

1 Answer

0 votes
Answer: C
$1.44/12 oz x/1 oz x=$.12
$2.24/16oz x/1 oz x=$.14
User Jason Heppler
by
5.9k points