154k views
2 votes
 if your commute is 20 miles and you drive an average speed of 60 km/h how many minutes will it take you to get to work

1 Answer

5 votes

Answer:

33 minutes

Step-by-step explanation:

60 km/h = 37.28 mi/h

20/37.28 = 0.5364 h

0.5364 * 60 min = 32.2 minutes

User Marc Sherman
by
6.7k points