menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the velocity of when distance is 4km and time is 0.75hours
asked
Jun 24, 2022
15.2k
views
2
votes
What is the velocity of when distance is 4km and time is 0.75hours
Physics
high-school
Mtomis
asked
by
Mtomis
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
v=d/t
lets convert km to m to make it easier
4*1000= 4000m
0.75 hours is 45 minutes
distance is now 4000m
and time is 45 minutes
divide them
4000/45 = 88.88888888889
but we say 88.89 because its recurring
i hope it helped <3
FredL
answered
Jun 25, 2022
by
FredL
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
v=D/t
v=4/0.75
v=5.3km/h
Tanzaho
answered
Jun 30, 2022
by
Tanzaho
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org