menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Mrs. Merrel purchases 3 1/3 lb. of turkey for $10.50, and Mrs. Ayres purchases 2 1/2 lb. of turkey for $6.25. Which is the better buy per pound? Why?
asked
Feb 4, 2022
61.3k
views
0
votes
Mrs. Merrel purchases 3 1/3 lb. of turkey for $10.50, and Mrs. Ayres purchases 2 1/2 lb. of turkey for $6.25. Which is the better buy per pound? Why?
Mathematics
high-school
Sks
asked
by
Sks
6.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
the lower product will be better buy
Caleb Jares
answered
Feb 10, 2022
by
Caleb Jares
6.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.5m
questions
10.0m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Please solve the following equation. x-6x=56
whats the most accurate estimation of 65+77
Find the additive inverse of 18/23
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org