49.3k views
2 votes
If 2 dozen cupcakes cost $9.36, how much is each cupcake?

User Hawa
by
8.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

.39 a cupcake

Explanation:

to find the unit price, take 9.36 divided by 24

User CalculatingKraken
by
7.2k points