123k views
2 votes
Tereq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon

User Ingernet
by
7.4k points

2 Answers

5 votes
The answer it $8.5, 22.10/2.6=8.5
User Mimmo Grottoli
by
8.2k points
4 votes

Answer:

8.5 per pound

Explanation:

22.10/2.6=8.5

hope this helps!!

User Brecht Sanders
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories