156k views
1 vote
At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce?

User AvadhP
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.05

Step-by-step explanation: if the total price in ounces is 1.30, you divide 1.30 by 26 ounces and you get 0.05 as the answer I also took a test with this question trust me it's right.

User Laurencee
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories