195k views
0 votes
If 15,000 reams of paper cost $97,500.00, how much would 5 reams cost?

2 Answers

7 votes

Answer:

therefore the cost of 5 reams paper is

RS 3250000

User Nandita
by
5.8k points
6 votes

Answer:

$32.5

Explanation:

Find the unit cost by dividing.

97,500 / 15,000 = $6.5

Multiply to find the cost of five.

6.5 * 5 = $32.5

Best of Luck!

User TJaniF
by
5.5k points