49.4k views
4 votes
A company orders 29 boxed lunches from a deli for $247.95. If each boxed lunch

costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

User Dtanders
by
4.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$8.55 per lunch box

Explanation:

Because the boxed lunches all cost the same, we can take the total ($247.95) and divide it between the 29 lunches equally.


247.95 / 29 = 8.55

User BunjiquoBianco
by
5.7k points