176k views
3 votes
A car drives 90 meters north, then turns around and drives 120 meters south. What was its displacement and distance?

User Syabro
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

displacement= 30 m towards south, distance= 210m

Step-by-step explanation:

Distance (scalar quantity) how much ground an object has covered.

Displacement (vector quantity) refers to how far out of place an object is it is the object's overall change in position.

Basically meaning for displacement the directions will be very key

D for Displacement

D= D1+D2

D= 120 (S) + 90 m (N)

Must be in same direction

D= 120 (S) + (-90 m) (S)

D= 30 m (S)

and for distance you are simply just adding how much distance they have covered

so d= d1+d2

d= 90m + 120m

d= 210m

User Prashant Barve
by
7.5k points