154k views
5 votes
An 8-pack of beaded necklaces costs $4.44. What is the unit price, rounded to the nearest

cent?
per necklace
Submit

2 Answers

3 votes
$ 0.56 is your answer.

Explanation: 4.44/8 gives you 0.55 round to the nearest cent gives you $0.56
User Shaby
by
8.4k points
6 votes

Answer:

0.56$

Explanation:

since you have to find the price per bead, you divide 4.44 by 8

since it divides to 0.555, you have to round to the nearest cent. .005 is closer to .01, so you add the .01 to the .55, which is .56

Hope this helps

User Anh Duy
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories