84.5k views
1 vote
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?

User Jjcasmar
by
5.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$2.41

Explanation:

There are 4 quarts in a gallon. If there are 3 gallons that means there is 12 quarts (3x4=12) You then take $28.92 and divide it by 12, which will give you 2.40833333 and on and on, you round that to $2.41. I hope that helps!

User Lynne
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.