4.2k views
5 votes
At a gas station you buy 15 gallons of gas. the total cost is $60. what is the cost per gallon

User Twlkyao
by
5.2k points

1 Answer

3 votes
60/15 is 4. So 4$ per gallon would be the answer.
User Naetmul
by
5.1k points