88.1k views
1 vote
The circumference of the wheel of a bus is 2.8 m. How many number of revolution does it make to cover 5.6 km?​

User KillianDS
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

2000

Explanation:

5.6KM=5600M

Number of revolution= 5600/2.8 = 2000

User Kamesh
by
6.8k points